Online derslerin iletişim altyapısı ZOOM uygulaması ile sağlanmaktadır. Aşağıda yer alan linklerden uygulamayı indirerek daha hızlı bir şekilde derslere katılabilirsiniz.
Dilerseniz ZOOM uygulamasını indirmeden de derslere katılabilirsiniz. Bu sayfa size özeldir. Lütfen size verilen şifreyi başkalarıyla paylaşmayınız.

  • ÖĞRENCİ:
  • TARİH: .03.2020
  • GÜN:
  • SAAT: :00
  • SÜRE: 60 Dk.

Önceden yapılan derslerin videolarını dilediğiniz zaman tekrar izleyebilirsiniz.
Videolar telif hakkına tabidir. Telif hakkıyla ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

Telif Hakkı Bilgilendirmesi

Bu sayfada yer alan ders videolarının tamamı telif hakkına tabidir. Bu sebeple söz konusu videoların herhangi bir kısmının veya tamamının kopyalanması, paylaşılması ve internette veya her ne şekilde olursa olsun herhangi bir yerde yayınlanması yasaktır.

“Telif Hakkı” Nedir?

Kişinin her türlü fikri emeği ile meydana getirdiği ürünler üzerinde hukuken sağlanan haklardır. 

Ne tür eserler telif hakkına tabidir?

Telif hakkı sahipliği, bazı istisnalarla birlikte telif hakkı sahibine eseri kullanmaya ilişkin münhasır hak verir. Birisi orijinal bir eser oluşturduğunda, fiziksel bir ortamda eserin telif hakkına otomatik olarak sahip olur.

Telif hakkı koruması için pek çok eser türü uygundur. Örneğin,

TV şovları, filmler ve çevrimiçi videolar gibi görsel-işitsel eserler
Ses kayıtları ve müzik besteleri
Dersler, makaleler, kitaplar ve müzik besteleri gibi yazılı eserler
Resim, poster ve reklam gibi görsel eserler
Video oyunları ve bilgisayar yazılımları
Tiyatro oyunu ve müzikal gibi drama eserleri
Telif Hakları Genel Müdürlüğü‘nde çevrimiçi bilgiler yer almaktadır. Daha fazla bilgi almak isterseniz bir avukatla da görüşebilirsiniz.

Özel Hocalar, telif hakkı sahipliğini belirleyebilir mi? 

Hayır. Özel Hocalar, hak sahipliği anlaşmazlıklarında aracılık yapamaz. Eksiksiz ve geçerli bir kaldırma uyarısı aldığımızda, yasanın gerektirdiği şekilde içeriği kaldırırız. Geçerli bir karşı bildirim aldığımızda ise bunu, kaldırma talebinde bulunan kişiye iletiriz. Anlaşmazlık devam ederse sorunun mahkemeye taşınıp taşınmayacağı taraflara bağlıdır.

Telif hakkı ile ticari marka arasındaki fark nedir? Peki patentten farkı nedir? 

Telif hakkı, fikri mülkiyetin bir başka türüdür. Marka adlarını, sloganları, logoları ve diğer kaynak tanıtıcıları belirli amaçlarla başkaları tarafından kullanılmaya karşı koruyan ticari marka ile aynı şey değildir. Aynı zamanda, buluşları koruma altına alan patent yasasından da farklıdır.

Telif hakkı ile gizlilik arasındaki fark nedir? 

Bir video, resim veya ses kaydında yer almanız bu ortama ait telif hakkına sahip olduğunuz anlamına gelmez. Örneğin, arkadaşınız sizin bir fotoğrafınızı çekmişse çektiği fotoğrafın telif hakkına sahip olacaktır. Arkadaşınız veya başka biri, izniniz olmadan bir videonuzu, fotoğrafınızı veya kaydınızı yüklediyse gizlilik şikayetinde bulunabilirsiniz.

Telif Hakkı İhlali için Bildirimde Bulunma Gereksinimleri 

Bir şikayette bulunmanın en kolay yolu site üzerinden veya e-posta ile bize bildirmektir.

Telif hakkı bildirimleri şu unsurları içermelidir. Bu bilgiler olmadan talebinize ilişkin işlem yapmamız mümkün olamayacaktır:

1. İletişim bilgileriniz

Şikayetinizle ilgili olarak sizinle iletişim kurmamıza olanak sağlayacak e-posta adresi, ikametgah adresi veya telefon numarası gibi bilgiler sunmanız gerekir.

2. Hak ihlaline konu olduğunu düşündüğünüz eseriniz ile ilgili açıklama

Şikayetinizde, korumaya çalıştığınız telif hakkı ile korunan içerik hakkında açık ve eksiksiz bir açıklama yapmaya dikkat edin. Şikayetinizde telif hakkı alınmış birden fazla eser varsa yasa bu tür eserlerin temsili bir listesine izin verir.

3. Hak ihlalinde bulunduğu iddia edilen her bir içeriğin URL’si

Şikayetinizde, haklarınızı ihlal ettiğine inandığınız içeriğin URL’si belirtilmelidir. Aksi halde, bu içeriği bulamayız. İçeriğin konumu hakkında genel bilgi verilmesi yeterli değildir. Lütfen sorunlu içeriklerin URL’lerini belirtin.

4. Sizin de kabul edip şu beyanların ikisini de onaylamanız gerekir:

“İyi niyet çerçevesinde; iddia edilen telif hakkı ihlaline konu olan yukarıdaki malzemelerin, telif hakkı sahibi veya onun temsilcisinin izni olmadan ya da yasalara aykırı bir biçimde kullanıldığına inanıyorum.”
Ve
“İşbu bildirimde geçen bilgiler doğru olup, ihlal edildiği iddia edilen münhasır hakkın telif hakkı sahibi olduğuma veya sahibi adına hareket etme yetkimin bulunduğuna namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.” 

5. İmzanız

Şikayetin eksiksiz olması için telif hakkı sahibinin veya telif hakkı sahibinin kendi adına hareket etme yetkisi olan bir temsilcisinin fiziksel veya elektronik imzası gerekir. Bu koşulu yerine getirmek için şikayetinizin altına imzanız olarak işlev görmek üzere tam yasal adınızı yazabilirsiniz.

Başa dön